tirsdag den 9. august 2016

Debat


Debat: Sådan gør vi i Tisvilde – hele året


Nanna Vedel-Hertz
Født og opvokset på Nyvej 16
3220 Tisvildeleje
Nu er det endnu engang højsommer og tid til grill, festivaler og drinks. Igen i år resulterede det i en hujende travl uge 29 - også i Tisvildeleje. Det er i den anledning også blevet tid til alverdens holdninger om byen – om hvad man må og ikke må gøre, hvornår man må eller ikke må drikke rosé, have laksefarvet polo på og køre i dyre biler. Måske faktisk i højere grad i år end nogensinde før.
Men nu må det altså stoppe – nu må I forstå.
Tisvilde er så meget mere og så meget andet end bare en sommerby, som alle besøger en gang om året.
Tisvilde er vores by – hele året. Os der bor her. Os, der selv i vinterkulden går tur på stranden, i skoven. Køber ind hos Thomas-købmand, serverer gløgg hos Flemming på Cafeen og svinger brød over disken hos bageren. Os, som lever her.
Og I er så hjertens velkomne, jer alle sammen! Vi lever højt og længe og godt på alt det, I køber i løbet af sommeren. Vi nyder, at der er gang i byen, smiler, når Hovedgaden endnu en gang begynder at blive et stort bilkaos, danser til Musik i Lejet og serverer hellere end gerne for jer hos Kongernes.
Så længe I husker at smile tilbage. Og så er vi fuldkommen ligeglade med, om I har lejet sommerhus ved vandet, bor i campingvogn eller i telt. Om I har en Porsche eller en cykel.
For det er netop det, der er charmen i Tisvilde. At her er plads til alle. At vi ikke går op i alt det der.
Her går tømrerens børn i skole på lige fod med chefen for det heles. Vi snakker ikke om penge, vi dømmer ikke på indkomst, titel eller dyre biler.
Her er vi fælles. Mine venners forældre er mine forældres venner, lige meget hvilket trin af stien de så er på.
Tisvilderne elsker også uge 29 – vi glæder os og forbereder os og arbejder hårdt for at få alt til at gå op.
Vi vil gerne nyde ugen og sommeren med jer. Derfor vil vi så gerne have, at I ved, at der altså ikke rigtig findes noget, der hedder 'sådan gør vi ikke i Tisvilde'. Her skal I gøre som alle andre steder, grille og holde sommer og bade nøgne og nyde livet.
For netop det er charmen ved Tisvilde - at man aldrig vil kunne skelne mangemillionæren fra os andre. At alle hellere kryber i deres gamle, velbrugte og perfekt bløde morgenkåbe i stedet for at flashe deres nyeste, strammeste tøj. At der her er (måske nærmere var) et rum til de kendte, hvor de kan være én i mængden og slappe af – i stedet for konstant at skulle imponere.
Det er det, Tisvilde kan tilbyde – et frirum til bare at være, i stedet for at skulle være noget i forhold til nogen.
Det er det potentiale, vi så gerne vil have, at I også skal se i Tisvilde!
I må gerne låne vores by – hjertens gerne. Vi elsker den og forstår godt, at I også gør. Kom og nyd den med os. Det eneste krav er, at I kommer som jer selv, hvad end det er i laksefarvede poloer, på Christiania-cykler eller i en skinnende ny Tesla.

Publiceret: 05. August 2016 15:40